Tudatos fogyasztókká oktatnak

Az országban elsőként és egyedüliként jött létre hétfőn a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és a Kaposvári Egyetem között az az együttműködési megállapodás, mely régiónkban elsősorban a pedagógusok felsőfokú fogyasztóvédelmi képzésére irányul.

Ebben a megállapodásban rögzítik azokat a feladatokat, amelyek a fogyasztóvédelem európai, hazai stratégiáját és a Kaposvári Egyetem felsőoktatási, felnőttképzési és egyéb fejlesztési koncepcióját ötvözik, megvalósításukat elősegítik az egységes jogalkalmazás előmozdítása érdekében. Az együttműködés főbb területei:
- Lehetővé válik a gyermekek felkészítése arra, hogy későbbi életük során összetett fogyasztói döntéseket hozhassanak,
- A Kaposvári Egyetem képzési kínálatának kibővítése fogyasztóvédelmi képzésekkel, illetve kurzusokkal,
- Együttműködnek pályázatok előkészítésében és végrehajtásában,
- Kölcsönösen segítik egymást a hazai és nemzetközi kapcsolatok szélesítésében,
- Rendezvényeikre kölcsönösen meghívják egymást,
- Rendszeresen tájékoztatják egymást, az információ áramlás érdekében kapcsolattartókat jelölnek ki.
A Somogy Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőség pedig vállalja, hogy szakmai gyakorlati helyet biztosít a Kaposvári Egyetem hallgatói részére, valamint segítséget nyújt - az igények és lehetőségek függvényében - a szakdolgozatok elkészítéséhez, valamint konzulenseket és bírálókat ajánl.

Megszületett a megállapodás

 

- A fogyasztóvédelem eddig fordítva ült a lovon. A jövőben tudatos fogyasztóvá neveljük a fiatalokat, s ha ez a későbbiekben kialakul, akkor meghozza azt a várt eredményt, hogy azok a kereskedelmi és szolgáltatási láncok, akik most kritikával csak-csak illethetők, azok majd átgondolják a helyzetet és egy tudatos fogyasztóval szemben, biztos, hogy másképp fognak viselkedni. Nem fognak olyan termékek bekerülni a kereskedelembe, amelyek most még sajnos bekerülnek - fejtette ki Juhász Tibor Kormánymegbízott, aki hangsúlyozta azt is, hogy a kereskedők és szolgáltatók büntetése csak rövidtávú megoldás. 
- A legjobb védelem a fogyasztói önvédelem ezért kell ezt már kisgyermekkorban elkezdeni, tisztába kell lenni a fogyasztóknak a jogaikkal meggyőződésem az, hogy teljesen az általános iskoláktól elkezdve a középiskolán keresztül. A pedagógusok képzése pedig csak az első lépcső. A vállalkozóknak is lehetőséget kell adni a jogszabályok megismerésére, hiszen a kabinet célja nem a kis-és középvállalkozások állandó bírságolása - közölte Pintér István, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság főigazgatója.


Feltöltötte: Kraft Róbert
Somogy Megye Online